20 Μαΐου 2024

Φεστιβάλ Λατρευτικής Μουσικής: Επιστρέφει με 50 κατανυκτικές συναυλίες σε διάφορα σημεία της Αθήνας

Περισσότερες από 50 συναυλίες σε 13 διαφορετικούς χώρους της Αθήνας, με τη συμμετοχή 500 καλλιτεχνών οι οποίοι θα παρουσιάσουν έργα γνωστά αλλά και νέα, περιλαμβάνει το φετινό, εξαιρετικά πλούσιο πρόγραμμα του 2ου Φεστιβάλ Λατρευτικής Μουσικής που διοργανώνεται από το υπουργείο Πολιτισμού, την Εθνική Λυρική Σκηνή και την Eurolife FFH, θα διεξαχθεί για τρεις συνολικά ημέρες, από την Κυριακή των Βαΐων μέχρι τη Μεγάλη Τρίτη και θα έχει ελεύθερη είσοδο για το κοινό.

Festival_Latreutikis_Moysikis_1
Εικόνα από εκδήλωση του 1ου Φεστιβάλ Λατρευτικής Μουσικής που πραγματοποιήθηκε το 2022

Από τον Κήπο του Προεδρικού Μεγάρου και τη Μητρόπολη Αθηνών μέχρι την Διονυσίου Αρεοπαγίτου, την Αγγλικανική και Ευαγγελική Εκκλησία, τον Καθολικό Καθεδρικός Ναό, το Φετιχιέ Τζαμί και το Παλαιό Χρηματιστήριο κι από τα Μουσεία Ακρόπολης, Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού και Γουλανδρή μέχρι τις αίθουσες της Εθνικής Λυρικής Σκηνής στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και την αίθουσα του Φιλολογικού Συλλόγου Παρνασσός, ολόκληρη η πόλη θα πλημμυρίσει κατανυκτικές μελωδίες οι οποίες αναδεικνύουν τη βαθιά σύνδεση ανάμεσα στη μουσική και τη θρησκευτική λατρεία.

Εκατοντάδες καλλιτέχνες, μουσικοί, χορωδοί, ψάλτες, συνθέτες, ηθοποιοί και αρχιμουσικοί θα συμμετάσχουν στις συναυλίες και στην εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν και θα καλύπτουν ένα ευρύτατο μουσικό φάσμα, από την κλασική μουσική μέχρι τη λαϊκή παράδοση από ολόκληρο τον κόσμο. Ανάμεσά τους ξεχωρίζουν η επιστροφή μετά από 22 ολόκληρα χρόνια στην Εθνική Λυρική Σκηνή του διεθνώς καταξιωμένου αρχιμουσικού και πιανίστα Κωνσταντίνου Καρύδη, η παρουσίαση ενός νέου μουσικού έργου που έγραψε κατά παραγγελία η Λένα Πλάτωνος – μία από τις 11 συνολικά παραγγελίες του Φεστιβάλ – , η παγκόσμια πρώτη παρουσίαση της σουίτας δωματίου από την όπερα «Πάπισσα Ιωάννα» του Γιώργου Βασιλαντωνάκη, ο απρόβλεπτος «διάλογος» ανάμεσα στο κλασικό «Ρέκβιεμ» του Μότσαρτ και το ηπειρώτικο μοιρολόι, το γκαλά όπερα με τίτλο «Η τελευταία πράξη είναι πάντοτε αιματοβαμμένη, μα και πάντοτε θεσπέσια!» κ.α.

Mendoni_-_Koumendakis
Η υπουργός Πολιτισμού Λίνα Μενδώνη ανάμεσα στον καλλιτεχνικό διευθυντή του Φεστιβάλ και τον Πρόεδρο και Διευθύνοντα Σύμβουλο της Eurolife FFH, Αλέξανδρο Σαρρηγεωργίου

«Οι συγκεκριμένες εκδηλώσεις, οι οποίες είναι πρωτότυπες, έχουν μια σημαντική παράμετρο: να ανακαινίσουν, στην καθημερινότητά μας, όλα τα πολύτιμα συναισθήματα τα οποία ο καθένας μας νιώθει πηγαίνοντας προς το Πάσχα και ιδιαίτερα στην κατάνυξη της Μεγάλης Εβδομάδας. Πολλοί θα είναι εκείνοι που, κάπου στον δρόμο, ξαφνικά, θα ακούσουν τη μουσική και σταματώντας θα γίνουν κοινωνοί του “ξαφνικού” για αυτούς θεάματος και ακροάματος, με μουσικές πρωτόγνωρες που θα ακουστούν σε όλο το ιστορικό κέντρο της Αθήνας» επισήμανε η υπουργός Πολιτισμού Λίνα Μενδώνη κατά την σημερινή παρουσίαση του προγράμματος που πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού.

ΚλείσιμοΑπό την πλευρά του ο Γιώργος Κουμεντάκης, που έχει αναλάβει την καλλιτεχνική διεύθυνση, υπογράμμισε πως «φέτος, στη δεύτερη διοργάνωσή του, το Φεστιβάλ Λατρευτικής Μουσικής ανοίγει ακόμα περισσότερο τα φτερά του και επεκτείνεται και σε νέους χώρους έξω από τα όρια της Πλάκας» και πως «η είσοδος στις εκδηλώσεις θα είναι ελεύθερη και χωρίς προκρατήσεις» ενώ ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της Eurolife FFH, Αλέξανδρος Σαρρηγεωργίου δήλωσε με νόημα: «Ως ένας μεγάλος οργανισμός που έχει στόχο να αποτελεί καταλύτη για θετική αλλαγή στις ζωές των ανθρώπων, το να επιστρέφουμε μέρος της αξίας που δημιουργούμε μέσα από τα ασφαλιστικά μας προϊόντα στην κοινωνία, αποτελεί για εμάς βασικό άξονα της στρατηγικής μας κατεύθυνσης και έμπρακτη απόδειξη της ώθησης που φιλοδοξούμε να δίνουμε στη βιώσιμη ανάπτυξη μέσα από τα κοινωνικά μας προγράμματα.»

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κυριακή των Βαΐων, 28 Απριλίου
12.30 In sæcula sæculorum Ειρήνη Αναστασίου, Σπύρος Αρκούδης, Γεώργιος Κρίμπερης
Ι. Καθολικός Καθεδρικός Ν. Αγ. Διονυσίου του Αρεοπαγίτη

17.00 Η ουράνια πολιτεία Λένα Πλάτωνος

Μυρτώ Μποκολίνη, Νικόλας Καραγκιαούρης, Μιχάλης Παπαπέτρου – Παιδική Χορωδία ΕΛΣ
Κήπος Προεδρικού Μεγάρου

17.00 Ιεροί διάλογοι Ταξιάρχης Γεωργούλης, Σωκράτης Σινόπουλος, Ντερυά Τουρκάν
Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

17.00 Planh: Mεσαιωνικοί ύμνοι και θρήνοι Δύσης και Ανατολής Δημήτρης Κούντουρας – Ex Silentio
Ίδρυμα Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή

17.00 Συναξάρι: Θεόφιλος, Χαλεπάς, Παπαδιαμάντης
Μάρθα Μαυροειδή – Παντελής Μπουκάλας
Μουσείο Ακρόπολης (προαύλιος χώρος)

18.00 Ιεροί διάλογοι Ταξιάρχης Γεωργούλης, Σωκράτης Σινόπουλος, Ντερυά Τουρκάν
Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

18.30 Δια-λογισμοί επί των επτά τελευταίων Λόγων του Ιησού επάνω στον Σταυρό Γιόζεφ Χάυντν, Φανή Βοβώνη – Χρήστος Θάνος
Α΄ Ελληνική Ευαγγελική Εκκλησία

18.30 Το ηλιοβασίλεμα Οττορίνο Ρεσπίγκι, Λένια Ζαφειροπούλου – Χρήστος Σακελλαρίδης, Κουαρτέτο Αθηνών
Ίδρυμα Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή

19.00 Η ουράνια πολιτεία Λένα Πλάτωνος
Μυρτώ Μποκολίνη, Νικόλας Καραγκιαούρης, Μιχάλης Παπαπέτρου – Παιδική Χορωδία ΕΛΣ
Κήπος Προεδρικού Μεγάρου

19.00 Ιεροί διάλογοι Ταξιάρχης Γεωργούλης, Σωκράτης Σινόπουλος, Ντερυά Τουρκάν
Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

19.00 Από το Ω του Χρόνου στο Α της Αιωνιότητας Ενκέλα Κοκολάνη, Μιχαήλ Κολοκοτρώνης, Μυρτώ Ταλακούδη
Ίδρυμα Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή

19.30 ΜεĪZοΝ Ensemble Αγαθάγγελος Γεωργακάτος
Παλαιό Χρηματιστήριο Αθηνών

20.00 In sæcula sæculorum Ειρήνη Αναστασίου, Σπύρος Αρκούδης, Γεώργιος Κρίμπερης
Καθολικός Καθεδρικός Ν. Αγ. Διονυσίου του Αρεοπαγίτη

20.00 MOIROLÓI | A LAMENT FOR THE LIVING Γιώργος Ζιάβρας – CoGNiMUS Collektiv
Εναλλακτική Σκηνή ΕΛΣ (ΚΠΙΣΝ)

20.00 Δια-λογισμοί επί των επτά τελευταίων Λόγων του Ιησού επάνω στον Σταυρό Γιόζεφ Χάυντν, Φανή Βοβώνη – Χρήστος Θάνος
Α΄ Ελληνική Ευαγγελική Εκκλησία

20.00 Συναξάρι: Θεόφιλος, Χαλεπάς, Παπαδιαμάντης Μάρθα Μαυροειδή – Παντελής Μπουκάλας
Μουσείο Ακρόπολης (προαύλιος χώρος)

21.00 Η τελευταία πράξη είναι πάντοτε αιματοβαμμένη, μα και πάντοτε θεσπέσια! Δημήτρης Γιάκας επιμέλεια
Φιλολογικός Σύλλογος Παρνασσός

21.00 Το ηλιοβασίλεμα Οττορίνο Ρεσπίγκι, Λένια Ζαφειροπούλου – Χρήστος Σακελλαρίδης, Κουαρτέτο Αθηνών
Ίδρυμα Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή

21.30 Ελληνικά έργα λατρευτικής μουσικής για σόλο πιάνο και δύο πιάνα Κωνσταντίνος Καρύδης, Νίκος Λαάρης
Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος ΕΛΣ (ΚΠΙΣΝ)

22.00 Ο Θεός αγάπη εστί – 24 προσευχές του Ιωάννη του Χρυσοστόμου Τάσης Χριστογιαννόπουλος
Παλαιό Χρηματιστήριο Αθηνών

Μεγάλη Δευτέρα, 29 Απριλίου 
17.00 Ιεροί διάλογοι Ταξιάρχης Γεωργούλης, Σοφία Ευκλείδου, Σωκράτης Σινόπουλος, Ντερυά Τουρκάν
Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

17.30 Το μάθημα του σκότους Αλέξανδρος Γκόνης
Αγγλικανική Εκκλησία Αγ. Παύλου

17.30 Εξομολόγησις Χάρης Γκατζόφλιας – Δημήτρης Δημητριάδης
Μουσείο Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού

17.30 Εquábili Γυναικείο φωνητικό σύνολο Αγαθάγγελος Γεωργακάτος
Μουσείο Ακρόπολης (εσωτερικός χώρος, Καρυάτιδες)

18.00 Ιεροί διάλογοι Ταξιάρχης Γεωργούλης, Σοφία Ευκλείδου, Σωκράτης Σινόπουλος, Ντερυά Τουρκάν
Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

18.30 Σημείο χωρίς επιστροφή Αποστόλης Κουτσογιάννης – Όρος Ensemble
Α΄ Ελληνική Ευαγγελική Εκκλησία

18.30 Εξομολόγησις Χάρης Γκατζόφλιας – Δημήτρης Δημητριάδης
Μουσείο Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού

18.30 Misa criolla Αριέλ Ραμίρες, Γιάννης Διονυσίου, Ειρήνη Πατσέα – Διαπολιτισμική Ορχήστρα ΕΛΣ, CHÓRES
Μουσείο Ακρόπολης (προαύλιος χώρος)

19.00 Ιεροί διάλογοι Ταξιάρχης Γεωργούλης, Σοφία Ευκλείδου, Σωκράτης Σινόπουλος, Ντερυά Τουρκάν
Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

19.00 Το μάθημα του σκότους Αλέξανδρος Γκόνης
Αγγλικανική Εκκλησία Αγ. Παύλου

20.00 Misa criolla Αριέλ Ραμίρες, Γιάννης Διονυσίου, Ειρήνη Πατσέα – Διαπολιτισμική Ορχήστρα ΕΛΣ, CHÓRES
Μουσείο Ακρόπολης (προαύλιος χώρος)

21.00 Φιλαρμονική Ορχήστρα Δήμου Χαλανδρίου Κώστας Ιωαννίδης
Διονυσίου Αρεοπαγίτου (Μουσείο Ακρόπολης) – Αποστόλου Παύλου (Θησείο)

21.00 Το μικρό ρωσικό Πάσχα Νίκος Βασιλείου επιμέλεια
Φιλολογικός Σύλλογος Παρνασσός

21.00 Agli albori Μαρία Ηλιάνα Κατσούρα, Πόπη Μαλαπάνη, Ηλίας Σδούκος
Ίδρυμα Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή

21.30 Χορωδία Δωματίου Αθηνών Αγαθάγγελος Γεωργακάτος
Μητροπολιτικός-Καθεδρικός Ναός Αθηνών

22.30 Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία Γιώργος Κωνσταντίνου
Παλαιό Χρηματιστήριο Αθηνών

Μεγάλη Τρίτη, 30 Απριλίου 
17.00 Ο ανθός και η ευωδιά του Χάρης Λαμπράκης, Νίκος Παραουλάκης, Νίκος Σιδηροκαστρίτης, Νεκτάριος Σταματέλλος
Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

17.30 Σταύρωση Λίνα Τόνια
Αγγλικανική Εκκλησία Αγ. Παύλου

18.00 Ο ανθός και η ευωδιά του Χάρης Λαμπράκης, Νίκος Παραουλάκης, Νίκος Σιδηροκαστρίτης, Νεκτάριος Σταματέλλος
Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

18.00 Θρήνου ηχώ: Mία φωνητική εξερεύνηση Νίκη Λαδά, Αλεσσάντρο Φιορντελμόντο
Παλαιό Χρηματιστήριο Αθηνών

18.00 Παιδική Χορωδία ΕΛΣ Χαράλαμπος Γωγιός, Μάρθα Μαυροειδή, Κωνσταντίνα Πιτσιάκου
Α΄ Ελληνική Ευαγγελική Εκκλησία

19.00 Ο ανθός και η ευωδιά του Χάρης Λαμπράκης, Νίκος Παραουλάκης, Νίκος Σιδηροκαστρίτης, Νεκτάριος Σταματέλλος
Φετιχιέ Τζαμί (Ρωμαϊκή Αγορά)

19.00 Πάπισσα Ιωάννα Γιώργος Βασιλαντωνάκης, Μιχάλης Παπαπέτρου
Εναλλακτική Σκηνή ΕΛΣ (ΚΠΙΣΝ)
19.30 Σταύρωση Λίνα Τόνια
Αγγλικανική Εκκλησία Αγ. Παύλου

20.00 Φάλαινα στην πόλη ή Γιατί το έκανες αυτό; Τόλγκα Τουζούν
Ίδρυμα Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή

20.30 Μακάριοι οι μαστοί οι ουκ εθήλασαν… Φραντς Λιστ, Μάρκελλος Χρυσικόπουλος
Ι. Καθολικός Καθεδρικός Ν. Αγ. Διονυσίου του Αρεοπαγίτη

21.00 Θρήνου ηχώ: Mία φωνητική εξερεύνηση Νίκη Λαδά, Αλεσσάντρο Φιορντελμόντο
Παλαιό Χρηματιστήριο Αθηνών

21.30 Φάλαινα στην πόλη ή Γιατί το έκανες αυτό; Τόλγκα Τουζούν
Ίδρυμα Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή

21.30 Η νοσταλγία του Θεού Φίλιππος Τσαλαχούρης, Μικτή Χορωδία ΟΤΕ Αθηνών
Εναλλακτική Σκηνή ΕΛΣ (ΚΠΙΣΝ)

22.00 Μακάριοι οι μαστοί οι ουκ εθήλασαν… Φραντς Λιστ, Μάρκελλος Χρυσικόπουλος
Ι. Καθολικός Καθεδρικός Ν. Αγ. Διονυσίου του Αρεοπαγίτη